GEZİLECEK YERLER


Girne 

GİRNE KALESİ

Kale 7. yüzyılda Arap akınlarına karşı kentin koruması için yapılmış. Lüzinlanlar döneminde Kantara Kalesi gibi önemli bir yer oluşturmuş. Bu dönemde kale bazı yapısal değişikliklere de uğraştırmış. Restorasyon 1373'te Cenevizliler Kuşatması ile ara bulmuş daha sonra yeniden devam etmiş. Kale yapılırken o dönemin savunma taktikleri zırhlı şövalye ve okçulara göre düşünüldüğünde, 1489'dan sonra kaleyi kontrole alan Venedikliler, Osmanlı topçu saldırılarını göz önünde alarak yeniden inşaya girişmişler. Kuzey batı ve güney doğu kulelerini ekleyerek önlemler almaya çalışmalarına rağmen, Lefkoşa'daki Osmanlı zaferlerinden sonra kaleyi direniş göstermeden 1570 yılında Osmanlılara teslim etmişler. 
 

BELLEPAIS MANASTIRI

Gotik sanatın eşsiz örneklerinden biri olan manastırı beş parmak dağlarının eteklerinde kurulmuş. Adı Fransızca (Abbaye de la paix) yani “Barış Manastırı”ndan geliyor. Manastırı ilk sakinleri 1187 yılında Kudüs'ten göç eden Augustinian mezhebi rahipleriydi. İlk manastır binası 1198-1205 yıllarında yapılmış. Bugün görülen yapının büyük bir kısmı Fransa kralı 3. Hugh tarafından(1267-1284) inşa ettirilmiş. Avlunun etrafını çeviren revaklar ve yemekhane ise Kral Hugh döneminde (1324-1359) yapılmış. Kıbrıs Osmanlılar tarafından alındıktan sonra manastır, yunan Ortodoks Kilisesi'ne verilmiş.
 

ST. HİLARİON KALESİ

Arap saldırılarına karşı koruması için yapılan kalelerden biri olan kalenin adı Hilarion adlı bir azizden gelmektedir. Buraya 10. yüzyılda manastır ve kilise de inşa ettirilmiştir. Kalenin adına ilk kez 1191'li yıllarda rastlanmış.
 

İKON MÜZESİ

Eski Arkhangelos Kilisesi, Girne ve çevresinde toplanan ikonların sergilendiği bir ikon müzesi olarak kullanılıyor. Kilisenin çan kulesi, 1860 yılında inşa edilmiş olan kiliseye 25 yıl sonra ilave edilen bu çan kulesi Girne şehrinin her yerinden görülüyor.
 

HALK SANATLAR MÜZESİ

Girne Limanında bulunan 18.yy ait bir Kıbrıs evi günümüzde müze olarak kullanılıyor. Giriş katında zeytinyağı mengeneleri, kara saban, tezgah küp ve döven gibi hasatla ilgili tarım araçları bulunuyor. Üst kat ise geleneksel el sanatı örneklerine ayrılmış. Bunlar arasında tığ işleri, yatak ve masa örtüleri, yün çorap, oymalı sandıklar, gelinlik ve dolaplar yer alır. 
 

BUFFAVENTO KALESİ

Girne dağlarında 950 metre yükseklikte kurulmuş. Lüzinyanlılar döneminde (1192-1489) Kale hapishane olarak kullanılmış. Adı da Aslan Şatosu olarak geçmektedir. Venedik döneminde adanın savunması için kıyı şehrindeki kaleler önem kazandığından Buffavento'nun Kalesi ihmal edilmiştir. Buffavento'nun kelime anlamı “Rüzgara Boyun Eğmeyen”dir. Kaleden bakıldığından Trodos dağları ve Lefkoşanın tüm güzelliği gözler önündedir.